Kādēļ automašīnām aizsvīst logi?
Mitros laika apstākļos, piemēram, rudenī, siltās ziemā vai pavasarī autovadītāji un pasažieri bieži saskaras ar logu aizsvīšanu. Tas ne tikai samazina braukšanas komfortu, bet arī būtiski palielina avārijas risku. Kad aizsvīst logi, tiek novērsta šofera uzmanība un būtiski samazināta pārredzamība. Mēs esam apkopojuši visbiežāk sastopamos iemeslus un risinājumus šai problēmai.
Kad automašīnai aizsvīst logi, tas liecina par paaugstinātu mitrumu salonā vai apsildes sistēmā. Mitrums kondensāta veidā nokļūst uz logiem un būtiski samazinās redzamība. Tas var liegt laicīgi pamanīt potenciālu bīstamību uz ceļa un radīt avārijas situācijas.
Mūsuprāt, biežākie iemesli un risinājumi automašīnas logu aizsvīšanai:
-
Nobloķētas ūdens notekas drenāžas.
Visbiežāk problēma parādās tieši rudeņos, kad sākās mitrais laiks. Dažādu netīrumu, piemēram, nokritušo lapu dēļ tiek nobloķētas lietus ūdens drenāžas pie salona ventilācijas, jumta lūkas vai bagāžas nodalījuma. Šajās vietās sakrājas lietus ūdens un nonāk salonā, kur to uzsūc salona apšuvumi un tepiķi.
Šādas situācijas ir īpaši bīstamas arī automašīnas elektronikai. Ūdens var sabojāt dažādus vadības blokus, kuri atrodas zem paklāja un citās vietās, kur sāk krāties ūdens. Tātad ne tikai aizsvīst logi, bet arī var rasties būtiski elektrosistēmas bojājumi, kuru remonts nereti izmaksā vairākus simtus euro.
Izvairīties no šādām problēmām ir vienkārši. Veicot automašīnas apkopes un salona gaisa filtra maiņu ir jāpārliecinās par drenāžu tīrību un nepieciešamības gadījumā tās jāiztīra. Darbs parasti ir samērā vienkāršs un īpašas iemaņas vai instrumentus neprasa.
-
Nolietots vai aizsērējis salona gaisa filtrs.
Salona gaisa filtram nereti netiek pievērsta nekāda uzmanība, citreiz tas pat tiek izņemts pavisam.
Salona gaisa filtra uzdevums ir attīrīt salona ventilācijai, kondicionierim un salona apsildei izmantoto gaisuun atdalīt daļu no tajā esošā mitruma. Ja salona filtrs ir netīrs vai sasūcies mitrumu, logi var regulāri aizsvīst arī sausā laikā.
Lai tā nenotiktu, salona filtru ieteicams mainīt vismaz pie katras otrās eļļas maiņas. Lai samazinātu smaku nonākšanu salonā, ieteicams izvēlēties salona gaisa filtru ar aktīvo ogli. Tā absorbē daļu no nepatīkamajiem aromātiem apkārtējā vidē.
Būtiski ir izvēlēties laba ražotāja vai oriģinālo salona gaisa filtru, jo lētāki filtri parasti ir izgatavoti no mazāk kvalitatīva materiāla. Nekvalitatīvi filtri daudz ātrāk uzsūc mitrumu un ir ar zemāku gaisa caurlaidību, kas samazina ventilācijas vai klimata kontroles efektivitāti. Tieši tas pats ir attiecināms uz dzinēja gaisa filtru.
-
Durvju, logu un lūkas blīvgumijas.
Bojātu blīvgumiju dēļ mitrums var nonākt salonā un vēlāk kondensāta dēļ aizsvīst logi.
Šādas problēmas ir jānovērš – bojātās blīvgumijas jānomaina vai jāsalabo.
-
Bojāta salona apsildes, kondicionēšanas, ventilācijas sistēma.
Salona ventilācija, dzesēšana un apsilde ir ne tikai ventilators aiz paneļa, bet arī siltummaiņu, gaisa cauruļu un klapīšu sistēma. Sarežģītākas klimata kontroles gadījumā tā ir aprīkota ar virkni sensoru un motoriņu.
Biežākie defekti, kas var izraisīt logu aizsvīšanu:
- Iestrēgušas vai nekorekti strādājošas ventilācijas klapītes – piemēram, gaisa recirkulācijas klapes defekts var samazināt gaisa plūsmu salonā un palielināt mitruma apjomu.
Temperatūras klapīšu nekorekta darbība neļaus precīzi kontrolēt temperatūras izmaiņas.
Ir klapītes, kas sadala gaisa plūsmu pa salonu, kuru dēļ kaut kur var nenonākt gaisa plūsma nepieciešamajā apjomā. - Bojāti apsildes vai kondicionēšanas radiatori – siltummaiņi.
Ja apsildes radiators ir aizsērējis, salonā var pietrūkt siltuma, lai ne tikai komfortabli justos, bet arī nožāvētu logus no kondensāta.
Tekošs apsildes radiators izplata antifrīza tvaikus, kas rada eļļainu, grūti notīrāmu svīdumu uz logiem, nereti komplektā ar salkanu aromātu.
Kondicioniera dzesēšanas elementa biežākais defekts ir kondensāta veidošanās tajā, kura dēļ tajā var sākt veidoties sēnītes. Tās izplata mitrumu, nelabu aromātu un būtiski samazina gaisa plūsmu. - Apsildes ventilatoru defekti, kuru dēļ tie nenodrošina nepieciešamo gaisa plūsmu.
- Bojāta vai bloķēta kondicioniera drenāža. Ja kondicioniera dzesēšanas elementa savairojās sēnītes, tās var nobloķēt kondicioniera kondensāta drenāžu. Nereti tas notiek kopā ar putekļiem vai netīrumiem, dēļ izņemta salona filtra. Tad samērā strauji uz grīdas var krāties ūdens.
- Elektronikas defekti – piemēram, nekorekti strādājošs klimata kontroles vadības bloks vai bojāti sensori var radīt pārsteidzošus efektus automašīnas mikroklimata uzturēšanā.
Tiešu ieteikumu, lai laicīgi izvairītos no salona apsildes, kondicionēšanas, ventilācijas sistēmas defektiem nav. Parasti tas pat gandrīz neiespējami. Bet remontdarbi var būt arī piņķerīgi un laikietilpīgi. Tādēļ, ja ievērojat kādas novirzes no normas šo sistēmu darbībā, pārrunājiet šos jautājumus ar savu autoservisu. Mehāniķi palīdzētu novērtēt riskus un piedāvātu iespējamos risinājumus.
-
Mitrums no apaviem un apģērba. Sniegs un lietus.
Pavērojiet cik daudz mitruma salonā nonāk, piemēram, no sniega, kurš ir pielipis pie apaviem. Tas izkūst un saglabājas vai nu uz gumijas paklājiņiem vai iesūcas salona apšuvumos un paklājos. Šāds mitrums ātri pārvēršas kondensātā, kura dēļ aizsvīst logi un, piemēram, sala laikā logi var apledot arī no iekšpuses.
Lai izvairītos no šāda mitruma nonākšanas salonā, slapjus vai sniegotus apavus pirms iesēšanās automašīnā notīriet vai nokratiet. To pašu dariet ar apģērbu un lietussargu.
Ļoti ieteicams mitrajos gadalaikos lietot vannīšu veida gumijas paklājiņus. Tos var uzmanīgi izņemt un izliet tajos sakrājušos ūdeni. Gumijas paklājus ir viegli izmazgāt no sāls nosēdumiem, kas ilgtermiņā var bojāt apavus un auduma paklājiņus.
Kā atbrīvoties no mitruma, kurš jau ir sācis krāties salonā?
- Ja mitrums salonā jau ir sācis krāties un regulāri aizsvīst logi, no tā ar steigu ir jāatbrīvojas. Pirmkārt jau ir jānovērtē cik daudz tā ir automašīnā. Ekstrēmākos gadījumos, piemēram, kad aizsērējušas drenāžas, ūdens var pat veidot peļķes, kuras ir jāizsmeļ, jānosusina, bet paklāji un apšuvumi jāizžāvē. Nedrīkst piemirst pārbaudīt arī rezerves rata nodalījumu.
- Kad esat novērsuši iemeslus, kādēļ mitrums nonāk salonā ir pienācis laiks to maksimāli samazināt.
Pirmais un pats efektīvākais veids kā atbrīvoties no mitruma salonā ir vēdināšana. Izmantojiet jebkuru iespēju izvēdināt salonu, tā var būt īslaicīga logu atvēršana. Ja nav nokrišņu un ilgāka atvērtu durvju turēšana pēc braukšanas, lai siltais mitrums atstātu salonu. Jo zemāka gaisa temperatūra, jo ātrāk mitrums atstās salonu. Ja ziemā logi mēdz aizsalt no iekšpuses, pēc braukšanas paturiet durvis atvērtas 2-3 minūtes. Salons atdzisīs un mitruma līmenis ātri samazināsies. - Biežāk novietojiet automašīnu garāžā vai stāvvietās zem jumta. Piemēram, lielveikalā stāvvietā zem jumta ir nedaudz siltāks kā ārpusē, nedaudz atverot logus iepirkšanās laikā automašīna daudz labāk izvēdināsies.
- Visefektīvāk mitrumu uzsūc tam paredzēti produkti, tos var atrast veikalos sadzīves ķīmijas nodaļās. Nav jāmeklē automašīnām paredzētā produkcija, savu darbu lieliski paveiks skapjiem vai nelielām telpām paredzēti mitruma uzsūcēji.
- Mitruma uzsūkšanai var izmantot arī sadzīves preces, piemēram, dzeramā soda ļoti labi uzsūc mitrumu. Arī kaķu smiltis, sāls un rīsi var palīdzēt.
- Neglabājiet automašīnā (arī bagāžas nodalījumā) slapjas drēbes vai lupatas. Automašīnā tās var ilgstoši saglabāt mitrumu, kura dēļ aizsvīst logi.
- Lietojiet gumijas paklājiņus.